Tuesday, October 7, 2014

Shopping trip

I went "grocery" shopping today for the items I need for dinners the next week.

I spent $27.

They included:

2 gallons milk
butter flavored crisco (the only way to make pie crust)
white vinegar - to disinfect my apple to make apple cider. Did I not mention I picked 2 full laundry baskets of apples yesterday? For free?
appliance lightbulb - my over the stove light has been burnt out since we moved into this house
CLR
dishwashing gloves - because heaven forbid I touch dirty dishwater.

And that's it!!!

It is really sick how much food I have in the house.
Fresh canned veggie that I did myself? check.
Fresh and canned and frozen fruit that I keep getting for free? Check.
frozen meat? Check.

Hoping to not spend any more money until next monday. Let's see if we can make it without buying milk.

Monday, October 6, 2014

Getting close

I still haven't made the posole that I planned on, and here's what we've eaten for the last week.

October
1 - Dutch oven dinner at church
2 - Chicken spaghetti
3 - Steak with baked potatoes and veggies
4 - leftovers
5 - chipotle turkey burgers and tater tots.
6 - taco soup

I've made another little dent in the freezer but still feel like I have a LONG way to go.

7 - posole
8 - skillet lemon chicken with potatoes
9 - leftovers
10 - pasta jumbalaya
11  leftovers or sandwiches
12 - steak with veggies, salad, rolls

Looking forward to having an empty freezer. I think it might take another 2 weeks!

Wednesday, September 24, 2014

Meal Plans through September

My plans for eating for the next week are below.

Breakfast
cereal
eggs and toast with fruit
oatmeal
pancakes, waffles (homemade syrup!)
baked oatmeal

Lunches
sandwiches
leftovers
kids eat hot lunch at school

Dinners
25 - pizza party for football (5 year old team)
26 - steak with assorted veggies
27 - hiking all day at Yellowstone - sandwiches and snacky things
28 - chili
29 - Posole
30 - Beef tips with pasta (I have them in the freezer already)

I've made a small dent

So I am a little over a week into my pantry challenge so I thought I would share what we've eaten the last little bit. This is dinners only.

Sept 15 - Mexican Casserole
16 - Chicken wings and veggies
17 - Chicken and rice casserole, sliced cucumbers and carrots, green bean casserole
18 - leftovers
19 - shredded chicken taco salad
20 - Burritos and other leftovers
21 - BBQ chicken, veggie tien, creamed corn, rolls
22 - breakfast burritos
23 - chicken coconut curry soup (did not go over well, threw the rest away)
24 - hamburgers with fries

I went to the grocery store this morning because I was out of milk and eggs. I spent $18 on the following:

2 gallons milk
3 dozen eggs
chicken bullion
celery
onions
garlic
hamburger buns
frozen juice (.50 each for 100% juice!)

I made 4 loaves of homemade bread yesterday so we could have bread to eat.

The really cool thing about where I live now is that everyone here is an amazing gardener! In the last week alone I have been given:

yellow squash
15 ears of corn
box of tomatoes (literally at least 25 pounds)
3 ice cream buckets full of plums
3 FULL laundry baskets of apples (made 3 gallons homemade cider, eating the rest)
bag of pears
zuchinni
potatoes (my friends dad is a potato farmer)

AND we have been given permission to "glean" the potato fields after harvest the next 2 weeks AND my neighbor's grandma has 4 apple trees she isn't going to use. Guess who is making applesauce?


Thursday, September 11, 2014

One month pantry challenge

It's that time again. My freezer is packed. My pantry is overflowing.

One month Pantry Challenge it is!

From September 15th - October 15th, I will do my best to use mostly what I already have around. Obviously I will need to buy milk and some other fresh items, but I have GOT to clean out these freezers in prep for a deer!

Meal plan items coming up soon!

Monday, June 30, 2014

Cereal deal at Albertsons

Check out what I got today!


For the Utah/Idaho Albertsons market here is the low down.

Kellogg's cereal is $1.88/box. When you buy 4 boxes you get a free gallon of milk. Using the "Free Fruit WYB 2 mini wheats - up to $2" coupons, we have a deal!

I got 8 boxes of cereal, used four coupons HERE, got 2 gallons of milk free, and got my fruit that I was planning on buying anyway. Keep each fruit around $2 and you can get all this for around $8!

I'm going back tomorrow for more!

Tuesday, April 8, 2014

This week at Walgreens: Cereal!

I'll admit, the deals are not as good as they were when I first started couponing back in 2007. Call it inflation, the lack of doubling/tripling coupons anymore, the show Extreme Couponing, whatever.

I'm here to tell you that you still can save money! It may not be quite as awesome as free, but it will still be less than retail which = more $$ in your pocket.

Here is my deal for the day, and if you have a Walgreens around, you can do it too!


Cheerios and Fiber One cereals are $2.50 each and when you buy 2, you get 2000 points back on your card ($2).

There is no limit to how many points you can earn in 1 transaction. You can not spend points in a transaction and earn them at the same time.

I got 12 boxes of cereal. I used $1/2 coupons on cheerios from HERE, and $1/2 fiber one coupons from HERE.  (2 coupons per computer) My local grocery store also had $1/2 peelies that you could grab if you find them. Anyway, here's how it went down:

12 boxes cereal @ 2.50/ea. = $30
subtract 6 $1/2 coupons = $24, which I paid.
I then earned 12,000 points on my card ($12) which I can use to buy milk, diapers, or whatever I would buy anyway.

I basically paid $1/box for name brand cereal.

Go get 'em tiger.